Gmail

Gmail (v Německu a Velké Británii oficiálně nazývaný Google Mail) je bezplatná e-mailová služba provozovatele vyhledávače Google, která poskytuje webové rozhraní (tzv. webmail) nebo volitelně stahování pošty protokolem POP3 nebo IMAP. Od dubna 2004 byl k této službě přístup pouze přes pozvánku, v únoru 2007 byla zpřístupněna beta verze. E-mailová schránka měla v té době velikost 1 GB, což výrazně posunulo standard velikosti úložného prostoru.

Nyní Google Mail nabízí přes 7000 MB volného místa (roste přibližně o 3,3 MB za den), za příplatek vám může být úložný prostor zvětšen od 10 GB do 400 GB v ceně pohybující se mezi 20 a 500 americkými dolary ročně. Umožňuje také pokročilé vyhledávání v e-mailech, řazení do konverzací (známé z internetových fór) a používá interaktivní ajaxové prostředí. Díky těmto funkcím ho používají desítky milionů uživatelů na celém světě.

Charakteristika

Služba nyní poskytuje více jak 7000 Megabajtů volného místa. Jeho rozšíření stojí od $20/10 GB na rok až po $500/400 GB na rok. Sdílí ho jak Gmail, tak i Picasa Web Albums. Po prvním výročí Gmailu (duben 2005) se začal úložný prostor zvětšovat (původně měl 1 GB). Největší změna prostoru byla zaznamenána 12. října 2007 kdy hodnota na měřiči velikosti stoupala rychlostí 5,37 MB za hodinu. Přibližně po týdnu tato hodnota klesla, a to na 1,12 MB za hodinu. Od 4. ledna 2008 se přičítá asi jen 3,35 MB za den (0,14 MB za hodinu).

Gmail Labs

Gmail Labs, uvedený 5. června 2008, dovoluje uživatelům testovat nové nebo experimentální funkce Gmailu jako je například záložkování důležitých zpráv, vlastní klávesové zkratky nebo hry. Můžete si je volitelně zapínat a vypínat a poté také každou z nich zhodnotit. Na základě toho je pak inženýři z Gmailu mohou zlepšovat a podle oblíbenosti i přidávat do standardní výbavy Google Mailu. Tato služba je zatím dostupná pouze občanům Irska, Velké Británie, Spojených států, Kanady a Austrálie. Nyní i Česká republika (většina funkcí). Pro dostupnost v jiné zemi si musíte nastavit jako jazyk rozhraní angličtinu.

Uživatelské prostředí

Webové rozhraní Gmailu je naprogramováno s použitím technologie AJAX (přesněji, AJAXSLT framework), který umožňuje pokročilé funkce jako je kontrola překlepů, klávesové zkratky nebo RSS.

Organizace

Pokročilá technologie vyhledávání dovoluje uživateli hledat i pomocí tzv. operátorů. Při vyhledávání se dají použít i nezdokumentované operátory jako např. „language:russian“, které vám mohou také velice usnadnit práci. Výsledek hledání obsahuje mnoho informací – hledané výrazy ve zprávě, odesílatele, umístění zprávy a také datum přijetí.

Filtry dovolují uživatelům Gmailu filtrovat zprávy podle mnoha kritérií – podle textu ve zprávě, podle toho od koho jsou nebo podle textu v poli Předmět. Pokud zpráva nějaké kritérium splňuje, Gmail s ní podle toho zachází – archivuje ji, označuje hvězdičkou, používá štítky, přeposílá nebo maže.

Gmail vytváří konverzace, což jsou skupiny obsahující původní zprávu a všechny odpovědi na ni. Sdružené zprávy seřazuje jednu za druhou, nejnovější zpráva je na konci. Pokud konverzace obsahuje přibližně 100 a více zpráv, tak je Gmail rozděluje do samostatných sekcí.

Pro lepší organizaci můžete zprávám přidávat štítky, podobně jako když dáváte poštu do složek. Rozdíl spočívá pouze v tom, že pro jednu zprávu nebo konverzaci můžete použít několik štítků. Dají se pak použít při vyhledávání – hledání pouze ve zprávách s určitým štítkem. Pro práci se štítky (změna barvy, zobrazení zpráv se štítkem) se používá okno pod Chatem. Pro označování důležitých e-mailů je zde ještě tzv. označování hvězdičkou, které umožňuje rychlejší vyhledání e-mailu bez použití vyhledávače.

Gmail, na rozdíl od jiných webových klientů, nedovoluje uživatelům vidět velikost e-mailu nebo seřazovat e-maily (např. abecedně podle „předmětu“).

Kontakty

Pokud odešlete e-mail osobě, kterou nemáte v Kontaktech, Gmail ji tam automaticky zařadí. Samozřejmě máte možnost přidávat kontakty i normální cestou – přes odkaz „kontakty“ na hlavní stránce. Ke kontaktům si také můžete přidávat spoustu doplňkových informací jako je telefon, adresa, další e-mailové adresy apod. Jednotlivé kontakty můžete rychle rozdělovat do skupin, kterým potom můžete přidělit specifické vlastnosti. Pro rychlé napsání e-mailu některému kontaktu se dá využít i okno Chatu. Gmail umožňuje dokonce import kontaktů z programů Microsoft Office Outlook, Mozilla Thunderbird, Eudora, Hotmail, Yahoo! Mail, orkut a jakýkoliv seznam kontaktů z CSV souboru. Gmail zvládá i export do CSV. Máte možnost kontakty synchronizovat s mobilním operačním systémem Android.

Psaní e-mailů

Po roce existence se v Gmailu objevilo i Rich Textové formátování, které nabízí např. změnu velikosti a barvy písma, odsazení, číslované seznamy, zarovnání nebo citace.

Automatické ukládání je další vymožeností Gmailu, efektivně tím zabraňuje ztrátě dat. Nový e-mail se automaticky přidá do Konceptů a je každou minutu ukládán. Doba, po kterou se zpráva ukládá, závisí na velikosti zprávy.

Zabezpečení

K výměně dat používá Gmail šifrované spojení, které omezuje riziko odposlouchávání třetí stranou. K přístupu na POP3 a IMAP je používán TLS (Transport Layer Security).

Gmail poskytuje i filtr nevyžádané pošty (spamu). E-maily umístěné do složky Spam jsou automaticky po 30 dnech mazány. Důležitost filtru dokazuje průzkum, který uvádí, že 75% pošty odeslané na Gmail tvoří právě spam.

Přílohy v příchozí a odchozí poště jsou automaticky testovány na přítomnost virů – pokud se uživatel snaží otevřít přílohu s virem, Gmail ho odstraní a otevře vyčištěnou přílohu. Přesto se některé viry před skenováním dokáží „schovat“. Gmail kvůli tomu nedovoluje uživatelům posílat a přijímat poštu se spustitelnými soubory (kontroluje i zabalené soubory ve formátech .zip, .tar, .tgz, .taz, .z, .gz).

V minulosti byla objevena chyba, která umožňovala, přes soubor nahraný na serveru Google, manipulovat s e-mailovými kontakty. Chyba byla naštěstí rychle opravena.

Server

Gmail běží na linuxovém serveru Google GFE/1.3 .

Integrace produktu

Google Talk, služba určená pro instant messaging, se dá spustit také v rozhraní Gmailu. Ve webovém rozhraní je možné využít funkce volání a hlasové zprávy pouze pokud na pozadí běží Google Talk klient. Pokud se člověk, se kterým si na Chatu píšete, odpojí, Gmail mu automaticky pošle všechny pozdější zprávy i s celou předešlou konverzací na e-mail. Od prosince 2007 se můžete také připojit ke svému AIM účtu a posílat a přijímat zprávy od ostatních uživatelů.

Od 13. dubna 2006 je do Gmailu integrována služba Google Calendar, která umožňuje se zprávou odeslat i pozvánku.

K dalším integracím patří ještě integrace služby Google Docs, která umožňuje prohlížení dokumentů, tabulek a prezentací ještě před stažením na pevný disk.

Gmail umožňuje také odběr novinek z RSS kanálů pomocí funkce zvané Webové výstřižky. V uživatelském rozhraní se pak zobrazí úzký proužek s informacemi z nadefinovaného RSS zdroje.

Podpora prohlížečů

Stará verze Gmailu funguje na prohlížečích: Windows Internet Explorer 5.5+, Mozilla Firefox 1.0+, Safari 1.2.1+, K-Meleon 0.9+, Netscape 7.1+, Opera 9+. Přes oficiálně nepodporovaný Konqueror ji lze spustit pouze pokud se identifikuje jako prohlížeč Firefox 1.5+.

Nová verze má mnohem přísnější požadavky a tak jde spustit jen na Firefoxu 2.0+, Windows Internet Exploreru 7+ a prohlížeče Chrome.

Na Googlu je i nápověda, která popisuje rozdíly mezi těmito dvěma verzemi.

Jazyková podpora

Mezi podporované jazyky patří (celkem 52): Arabština, Bulharština, Katalánština, Čínština (zjednodušenou i tradiční), Chorvatština, Čeština, Dánština, Nizozemština, Angličtina (americká i britská), Estonština, Finština, Francouzština, Němčina, Řečtina, Gudžarátština, Hindština, Maďarština, Islandština, Indonéština, Italština, Japonština, Kannadština, Korejština, Lotyština, Litevština, Malajština, Malajálamština, Maráthština, Norština, Oriya, Polština, Paňdžábština, Portugalština (brazilská i portugalská), Rumunština, Ruština, Srbština, Sinhala, Slovinština, Slovenština, Španělština, Švédština, Tagalog, Tamilština, Telugština, Thajština, Turečtina, Ukrajinština, Urdština a Vietnamština.

Aplikace

Google vyvinul několik menších aplikací, které se pokouší zvýšit produktivitu uživatelů, rozšířit se podnikatelských sektorů a udělat Gmail dostupný i pro mobilní telefony.

Gmail Notifier je oficiální nástroj, který má za úkol uživatele informovat o příchozí poště přímo z oznamovací oblasti (Taskbaru). Je dostupný pouze na Windows 2000 a XP a na Mac OS X 10.4+. Pro Linux existují pouze neoficiální notifikátory.

10. února 2006 uvedl Google produkt Gmail For Your Domain. Společnosti, které se rozhodly vyzkoušet beta verzi mají možnost používat Gmail na jejich vlastní doméně. Od té doby vyvinul ještě Google Apps, aplikaci obsahující přizpůsobitelné verze Google Calendar, Google Page Creator a další.

2. listopadu 2006 začal Google nabízet i javový Gmail pro mobily.

Jedním z nejsilnějších parametrů pro řazení výsledků ve vyhledávači jsou zpětné odkazy. SEO i reklama jsou neuvěřitelně rychle měnící se odvětví. Neznamená to však, že v internetovém marketingu je vhodné internetové katalogy zanedbávat – už jen kvůli zmíněnému častému propojení mezi vyhledávači a katalogy. Sbazar – internetový bazar a inzertní portál, kam zadáváte inzeráty zdarma.

Tyto stránky nejsou oficiální webovou prezentací společnosti Google a mají pouze informativní charakter.


Partnerské weby:


Hubnutí a dieta pro všechny ženy. Servis24 je velice moderní internetbanking od ČS. Kvalitní elektronika, baterie, akumulátory a adaptéry za super ceny. DVD filmy za super ceny pro kluky i pro holky. Kupte si zahradní nábytek online, který se hodí na každou zahradu. Twoo je jedna z nejnovějších seznamek. Kola Olpran za super ceny.